Home / Авто Свет (page 5)

Авто Свет

Дакар 2020, 10 Етапа: Сајнц го врати водството; повторна 1-2-3 победа за тотална доминација на Kamaz

Денешната 10-та етапа беше скратена поради невреме во југоисточниот дел на Саудиска Арабија… Кај моторциклите, скратувањето се случи на 345-от километар од закажаните 534. Ова скратување му донесе победа на Бареда, кој го предводеше водачот во генерален пласман Рики Брабек. И покрај скратувањето, Бареда беше најбрз на сите контролни точки …

Read More »

Дакар 2020: Катастрофално превртување на Алонзо на 10-тата етапа

На Дакар и на најдобрите им се случува… Популарниот Ф1 возач Фернандо Алонзо оваа година покажа екстремно добри резултати на Дакар Рели, при што беше пофален од доста искусни возачи за неговите способности заедно со неговиот високо искусен совозач Марк Кома. Тој во еден момент се наоѓаше на петтата позиција …

Read More »

Дакар 2020 9 Етапа: Брабек одржува предност, Сајнц ја губи, Каргинов непобедлив

Денешната 9-та етапа од Вади Ад-Давашир до Харад беше во должина од 476км од кои 410км беа брзински испит донесе нови возбудувања. Во најтешката категорија – моторцикли до прва победа дојде Пабло Куинтанила на Husqvarna, додека Рики Брабек мораше да се откаже од неколку минути предност. Куинтанила беше побрз од …

Read More »

Дакар 2020: 8 Етапа откажана за моторцикли и квадови, автомобилите и камионите продолжија

Одлуката на организаторите беше потполно правилна. Осмата етапа за моторциклите и квадовите беше откажана после трагедијата која се случи во неделата, додека тимот на Гонсалвес го напушти релито… После состанокот на натпреварувачите на две тркала, организаторите ја дадоа следната изјава: „Смртта на Пауло Гонсалвес во текот на седмата етапа помеѓу …

Read More »

Дакар 2020: 7 Етапа – Бенавидес награден со победа, Сајнц со непобедливо темпо, Каргинов се оддалечува од противниците

Денешната седма и најдолга етапа општо на Дакар Рели во должина од 546 километри ќе биде запаметена по тргагедијата која се случи при половината од етапата… Денешната седма етапа ја однесе првата жртва на ова рели, а се надеваме дека и последна. Познато е колку е опасно ова рели, толку …

Read More »

Дакар 2020: Најтешкото рели на планетава ја однесе првата жртва

Португалскиот возач Пауло Гонсалвес со моторцикл број 8 им подлегна на повредите со кои се здоби од падот кој го имаше денес на 276-от километар од седмата етапа. Организаторите добија аларм во 10:08 часот, а медицинскиот хеликоптер пристигна на местото во 10:16 наоѓајќи го во безсознание откако добил срцев напад. …

Read More »

Дакар 2020: После денешната 6-та етапа, хероите на Дакар одат на заслужен слободен ден

Денес се одржа шестата етапа од овогодинешното издание на Дакар рели, кое се возеше од Хаил до Ријад во должина од 477 километри Кај моторциклите возачот на Honda Рики Брабек ја комплетираше првата половина на Дакар 2020 со втора етапна победа и повеќе од 20 минути предност во генерелен пласман …

Read More »

Дакар 2020: 5 Етапа – Сандерленд надвор од релито, Сајнц со зголемено водство, Камаз повторно 1-2-3 (Резултати)

На денешната 5-та етапа се променија доста работи… Сандерленд е надвор од игра, Сајнц ја зголемува предноста, додека Виазович не може да се држи со Камазите… Тоби Прајс стана првиот возач кој победил на две етапи во ова издание во класата моторцикли, додека неговиот тимски колега и еден од борците …

Read More »

Дакар 2020: 4 етапа Неом – Ал Ула (Резултати)

Денес на програмата на најтешкото рели на планетава се одржа четвртата етапа Неом – Ал Ула која воедно е најдолгата етапа што е возена досега во должина од 453 километри брзински испит и 80 километри неутрализирана зона. Кај автомобилите Стефан Петерхансел се запиша како четврти различен победник на етапа во …

Read More »

Дакар 2020: 3 етапа, резултати и видео материјал

Третата етапа Неом – Неом донесе многу возбудувања, но и неколку откажувања. Додека во моментов трае четвртата етапа, да се потсетиме на третата етапа. Неколку моторциклисти го завршија овогодинешното издание, додека двајца претенденти за подиум кај автомобилите исто така мораа да се откажат, Шеик Калид Ал Касими го преврте својот …

Read More »