Home / Авто Свет (page 6)

Авто Свет

Дакар 2020: 3 етапа, резултати и видео материјал

Третата етапа Неом – Неом донесе многу возбудувања, но и неколку откажувања. Додека во моментов трае четвртата етапа, да се потсетиме на третата етапа. Неколку моторциклисти го завршија овогодинешното издание, додека двајца претенденти за подиум кај автомобилите исто така мораа да се откажат, Шеик Калид Ал Касими го преврте својот …

Read More »

Дакар 2020: 2 етапа Ал Вајх – Неом (резултати)

Вториот ден од најтешкото рели на планетава донесе нови возбудувања за натпреварувачите, но и неколку откажувања. Кај моторциклите втората етапа на Дакар рели му припадна на Рос Бренч, додека Сем Сандерленд заостана за 1м24с и двајцата на КТМ моторцикли. Трет со заостанување од 2м21с на целта од втората етапа пристигна …

Read More »

Дакар 2020: Прва етапа Џеда – Ал Вајх (резултати)

Оваа година за прв пат во Саудиска Арабија се одржува најтешкото рели на планетата, Дакар Рели Денес на првата етапа од Џеда до Ал Вајх, најбрз кај моторциклите беше Тоби Прајс на КТМ со време од 3:21.33, додека пет секунди позади него на втората позиција пристигна Рики Брабек на Honda. …

Read More »

Само 400 примероци од BMW M850i Coupe First Edition

Дојде време BMW M850i Coupe да се покаже на пазарот Ограничената верзија на BMW M850i Coupe, наречена First Edition ќе биде достапна за само 400 купувачи, а доаѓа со уникатен дизајн и огромен број на опции. Како прво, тука е специјално развиената боја која ќе биде уникатна за овој автомобил. …

Read More »

Тест на снег; Audi Quattro против Bmw Xdrive против Mercedes 4matic (ВИДЕО)

Наближува вистинската зима, а со неа и снегот и снежните лудории. Независно од тоа каков автомобил поседувате, дефинитивно ќе имате прилика да се соочите со снежна подлога. Тоа како ќе се соочите со неа, зависи каков автомобил возите. Некој е добар за таа цел, но некој тешко се однесува на …

Read More »

Ова е огромниот BMW X7 кој излегува во 2019!

BMW X7 претставува најголемиот теренец кој досега е претставен од страна на Баварската компанија Овој модел ќе се натпреварува во класа со Mercedes-Benz GLS, Audi Q7 и со некои Американски теренци. BMW X7 е огромен. Долг е 5.1 метри, широк 2 метри и 1.8 метри висок. Дизајнот е карактеризиран со …

Read More »

ДРАГ ПРЕСМЕТКА: Новиот Ducati Panigale V4 против Audi R8 V10!

Забрзувањето на две тркала најчесто оди многу полесно од она на четири, но дали ќе може овој Ducati Panigale V4 да се справи со Audi R8 V10? Станува збор за две многу различни супер-спортски возила, еден од најбрзите улични мотоцикли против еден од најбрзите улични автомобили. Поради различноста на возилата, …

Read More »

Погледнете зошто не се става раката помеѓу динамометарот и гумата! (ВИДЕО)

Следново видео е добар пример зошто не треба да ја ставате вашата рака помеѓу динамометарот и гумата, посебно ако станува збор за автомобил со повеќе од 700 коњски сили. Новиот Chevrolet Corvette ZR1 е вистински автомобил за проверка на неговата моќ на динамометар, посебно доколку имате во предвид дека располага …

Read More »

Нов рекорд на Нирбургринг за уличен спортски автомобил (ВИДЕО)

Porsche со својот автомобил 911 GT3 RS постави нов рекорд на Нирбургринг-Нордшлајфе во категоријата уличен спортски автомобил. На 16-ти април, возачот на Porsche, Кевин Естер, успеа да извози БРЗ КРУГ со време од 6:56.4 минути позади воланот на Porsche 911 GT3 RS, што претставува нов рекорд на патеката Нирбургринг-Нордшлајфе извозен …

Read More »

F1: Алонсо ја повози Карина Лау еден БРЗ КРУГ во McLaren 570S (ВИДЕО)

Погледнете ја реакцијата на Карина Лау кога се вози со еден од најдобрите возачи во светот, во еден од најбрзите автомобили на светот. Како дел од програмата на добавувачот на пневматици во Формула 1, Pirelli, која што е наречена “Жешки Кругови со Pirelli”, познатата кинеска пејачка и актерка Карина Лау …

Read More »