Home / Автомобилизам

Автомобилизам

WRC: Себастиен Леб ја тестираше новата хибридна Puma (ВИДЕО)

9-кратниот Светски рели шампион му се приклучи на Британскиот M-Sport во тестирањето на новиот хибриден WRC автомобил Ford Puma Како целиот свет се менува така и правилата во Светскиот рели шампионат се менуваат. Од следната година ќе мораме да се соочиме со прилагодувањата на новите правила, кои налагаат хибридни автомобили, …

Read More »

WTCR: Светската туринг титула станува неизвесна

Годинешниот календар од осум рунди полека доаѓа при крај, со уште две рунди до завршување на ова сезона. Оваа година Светскиот туринг караван се појави на Нирбургринг, Ешторил, Арагон, Хунгароринг, Мост и последната нова патека Поу-Арнос во Франција. На последната рунда во Франција оживеа борбата за титула кај возачите, а …

Read More »

WRC: Тиери Невил недостижен во Шпанија, титулата се решава на Монца

Белгискиот возач Тиери Невил дојде до доминантна победа на Шпанското рели Со оваа победа на Невил, шампионската титула останува жива помеѓу Еванс и Ожие, што ќе се одлучи на последната рунда на Монца. Заедно со својот совозач Мартин Вајдаге, тие направија време кое едноставно беше недостижно за ривалите, откако го …

Read More »

BTCC: Со една рунда до крајот, Ешли Сатон на чекор од втора титула по ред во Британскиот туринг шампионат

Британскиот шампионат на туристички автомобили е пример за било која форма на тркање на планетава. Дефинитивно. Тоа го покажува секоја одржана трка, секоја борба за позиција и секоја борба за титула. Минатата сезона Ешли Сатон позади волан на Infiniti Q50 беше победник на една неверојатна борба за титулата во текот …

Read More »

WTCR: После Европската титула, Аскона се враќа во борба за Светската титула

Дали Микел Аскона ќе стане шампион во двете најпрестижни ТЦР шампионати? Шпанскиот возач Микел Аскона имаше доста исполнет и возбудлив викенд, во кој ја осигураше титулата во Европската ТЦР Серија, а истиот викенд прелета од Шпанија во Чешка за да продолжи со борбата Во Светскиот туринг куп. Истиот викенд тој …

Read More »

WRC: Рели Монца со изменета рута за сезонското финале

Организаторите на Рели Монца најавија измени во рутата на релито. Организаторите на Светскиот рели шампионат се одлучија за промени во сезонското финале на Монца. Измените се состојат од еднаква поделба на затворени патишта и кружни брзински испити кои ќе бидат дел од завршниот спектакл за оваа сезона. Италијанскиот евент ќе …

Read More »

WRC: Ожие најбрз на шејкдаунот во Шпанија

Себастиен Ожие во борба за секој дел до секундата за осма титула оваа годинаФранцускиот возач на Toyota Себастиен Ожие се најде во предност пред Елвин Еванс на шејкдаунот за Рели Шпанија кој се одржа денес на 4.31км брзински испит Кол де ла Теиксета и јасно покажа дека оди на осма …

Read More »

WRC: Долго посакуваното асфалтно рели Шпанија е на програмата овој викенд

Пратејќи ги повеќето рели возачи на социјалните мрежи, повеќе од јасно беше дека со нетрпение очекуваа асфалтно рели… Да, овој викенд на календарот е Рели Шпанија каде ќе гледаме спектакуларни возења по асфалтна површина која е омилена кај натпреварувачите. Тоа значи брзо, течно и мазно рели, а патиштата во ридовите …

Read More »

TCR Europe: PSS Racing со Дијамантски Трофеј за Давидовски и Вицешампионска титула за Гиролами

Последната трка од Европската TCR Серија беше одлучувачка и до последен момент неизвесна… После лошите квалификации во Барселона Македонскиот PSS Racing тим продолжи со истата задача, освојување што повеќе тимски поени, но сепак борбата за титула на Франко Гиролами заврши откако тој заврши на 17 позиција. Сепак Давидовски беше подобро …

Read More »

Без поголеми незгоди дождовниот Дубровник донесе рекорди, титули, златни кациги…

Викендов на новата ридска патека во Дубровник се одржа последната трка од шампионатот на ридски патеки во Хрватска, која исто така се бодуваше и за Црногорскиот шампионат кој заврши со истата трка. Во саботата имавме суви тренинзи, но ниските температури како и секогаш во Дубровник во овој дел од годината …

Read More »