Home / Автомобилизам

Автомобилизам

Никола Асановиќ со победа и рекорд на патеката во Херцег Нови

Изминатиот викенд на патеката Поди во Херцег Нови започна Црногорскиот шампионат на ридски патеки. На 3100 метарската патека победата во генерален пласман ја однесе Никола Асановиќ позади волан на Norma M20F. Тој успеа да направи време од 1:52.554 воедно поставувајќи и апсолутен рекорд на патеката. Ова беше прва трка за …

Read More »

Озлогласениот Берановац однесе уште една жртва, уште едно спортско срце…

Овој викенд на автодромот Берановац, ако воопшто може така да се нарече, стартуваше шампионатот на кружни патеки во соседна Србија. Беше планирана двојна тркачка програма во сабота и недела. Во саботата се случи опасна незгода во која од здробениот автомобил Југо исто така опожарен, буквално во последен момент беше спасен …

Read More »

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг тим на чело со Виктор Давидовски и Аргентинскиот возач Франко Гиролами дефинитивно имаа квалитетен старт на сезоната со освоени поени на првата рунда на Словакиаринг, резултат кој го подобрија веќе на втората рунда на Пол …

Read More »

TCR Europe: Пол позиција за Теди Кларе на првата трка, за Давидовски на втората

Францускиот возач Теди Кларе успеа да дојде до најбрзо време на денешните квалификации за втората рунда од Европската ТЦР Серија на патеката Пол Рикар во Франција Тој одржа доста брзо темпо, а тоа го најави уште на првиот слободен тренинг. Французинот позади волан на француски бренд и како домаќин на …

Read More »

TCR Europe: Франко Гиролами најбрз на вториот слободен тренинг на Пол Рикар

Аргентинскиот возач Франко Фиролами извози најбрз круг на вторите слободни тренинзи позади воланот на Honda Civic Type-R за PSS Racing на Пол Рикар, додека за четири десетинки позади него с овторо најбрзо време заврши Лангевелд во Hyundai. Гиролами направи време од 2:13.356 при крајот од сесијата, додека Виктор Давидовски исто …

Read More »

TCR Europe: Втора станица за ПСС Рејсинг Тим – Пол Рикар

Овој викенд на 5842 метарската патека Пол Рикар во Франција се вози втората рунда од Европската ТЦР Серија. По тој повод тимот на ПСС Рјсинг заедно со Виктор Давидовски и Франко Гиролами се упатија во борба за нови поени во генерален пласман. Денес од 10:10 часот се одржа првиот слободен …

Read More »

Овој викенд Чешка е домаќин на третата рунда од Европскиот шампионат на ридски патеки – со 2000 публика

После стартот на сезоната на Рампа де Ботикас во Португалија и Субида Ал Фито во Шпанија, караванот на Европскиот шампионат на ридски патеки се сели во Чешка Република на легендарната патека Ече Хомо Штернберг. Уште на првата рунда работите беа драматични и спектакуларни, откако легендарната борба за генерален пласман помеѓу …

Read More »

WTCR: Потврдени се 22 автомобили за 2021 сезона

Светскиот туринг куп WTCR потврди 22 автомобили кои ќе настапат во текот на целата сезона оваа 2021 година, која ќе стартува во Германија следниот месец. Пријавната листа е пополнета од младина и искуство, со тројца бивши WTCR шампиони рамо до рамо со тројца шампиони од WTCC. Исто така оваа година …

Read More »

WTCR: Роб Хаф се враќа во Светскиот куп со Zengő Motorsport

Светската туринг елита полека се собира на едно место. Британскиот возач и светски шампион од 2012 Роб Хаф ќе се врати оваа сезона во светскиот туринг куп позади волан на Cupra за Унгарскиот тим Zengő Motorsport Хаф ќе им се придружи на веќе најавените тимски колеги Жорди Хене, Микел Аскона …

Read More »