Home / Автомобилизам (page 10)

Автомобилизам

BTCC Трукстон: Доминација на Хонда на тренинзите и квалификациите

Ден Роботом (Team Dynamics Honda) ја освои пол позицијата на Трукстон откако Џејк Хил (BTC Racing) и Гордон Шеден (Team Dynamics Honda) беа најбрзи на првиот и вториот слободен тренинг исто така во Хонда автомобили. Првите десет возачи се сместија во само 0.418 секунди:

Read More »

Викендов, вистински тркачки спектакл на Илирска Бистрица

Овој викенд во Илирска Бистрица во Словенија се вози претпоследната трка од Европскиот шампионат на ридски патеки Европската елита на ридски патеки ќе настапи овој викенд во Словенија каде бројката на пријави запра на дури 211 автомобили од 11 европски земји кои ќе бидат распоредени во 30тина класи и две …

Read More »

WRC: Светскиот рели шампионат би можел да се прошири на 12 хибридни автомобили во 2022 година

Светскиот рели шампионат оди во нова фаза следната сезона. На повидок се 12 нови автомобили со Rally1 спецификации за 2022 година, откако серијата влезе во хибридната ера. Следната година со новите правила ќе ги видиме Toyota, Hyundai и M-Sport Ford кои ќе ги пополнат хибридните места во Светскиот рели шампионат, …

Read More »

WTCR: Борбата за титула станува неизвезсна во Светскиот туринг куп

После победите на Жил Магнус и Сантиаго Урутиа, поредокот во генерален пласман кај возачите донесе големи изненадувања. Кој што освои на последната рунда на Хунгароринг? Победи на двете трки освоија Жил Магнус Comtoyou Team Audi Sport позади волан на Audi RS 3 LMS во првата и Сантиаго Урутиа Cyan Performance …

Read More »

Никола Асановиќ со победа и рекорд на патеката во Херцег Нови

Изминатиот викенд на патеката Поди во Херцег Нови започна Црногорскиот шампионат на ридски патеки. На 3100 метарската патека победата во генерален пласман ја однесе Никола Асановиќ позади волан на Norma M20F. Тој успеа да направи време од 1:52.554 воедно поставувајќи и апсолутен рекорд на патеката. Ова беше прва трка за …

Read More »

Озлогласениот Берановац однесе уште една жртва, уште едно спортско срце…

Овој викенд на автодромот Берановац, ако воопшто може така да се нарече, стартуваше шампионатот на кружни патеки во соседна Србија. Беше планирана двојна тркачка програма во сабота и недела. Во саботата се случи опасна незгода во која од здробениот автомобил Југо исто така опожарен, буквално во последен момент беше спасен …

Read More »

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг тим на чело со Виктор Давидовски и Аргентинскиот возач Франко Гиролами дефинитивно имаа квалитетен старт на сезоната со освоени поени на првата рунда на Словакиаринг, резултат кој го подобрија веќе на втората рунда на Пол …

Read More »

TCR Europe: Пол позиција за Теди Кларе на првата трка, за Давидовски на втората

Францускиот возач Теди Кларе успеа да дојде до најбрзо време на денешните квалификации за втората рунда од Европската ТЦР Серија на патеката Пол Рикар во Франција Тој одржа доста брзо темпо, а тоа го најави уште на првиот слободен тренинг. Французинот позади волан на француски бренд и како домаќин на …

Read More »

TCR Europe: Франко Гиролами најбрз на вториот слободен тренинг на Пол Рикар

Аргентинскиот возач Франко Фиролами извози најбрз круг на вторите слободни тренинзи позади воланот на Honda Civic Type-R за PSS Racing на Пол Рикар, додека за четири десетинки позади него с овторо најбрзо време заврши Лангевелд во Hyundai. Гиролами направи време од 2:13.356 при крајот од сесијата, додека Виктор Давидовски исто …

Read More »