Home / Автомобилизам (page 158)

Автомобилизам

CEZ Hillclimb: Доста богат ЦЕЗ календар; Водно повторно во календарот…

Како што ќе видите подолу во долгиот список на новиот календар на ридски патеки во рамките на Централно европска зона, најавени се дури 14 трки… импресивно нели? 14 трки на доста атрактивни локации меѓу кои и две трки кои се бодуваат за европскиот шампионат на ридски патеки, но што е …

Read More »

EHCC: Погледнете го календарот на Европскиот шампионат на ридски патеки!

Како и секоја година, во календарот и на оваа сезона во Европскиот шампионат на ридски патеки се наоѓаат 12 трки. Тешка и макотрпна е сагата на ридски патеки. Бевме, видовме, почувствувме… Од тргнувањата, преку тркачкиот викенд, па се до враќањето. Секоја секунда е напорна. Како гледачи можеби е полесно, но …

Read More »

WTCC: Иван Милер ги негираше шпекулациите за неговото враќање во WTCC во 2017

И покрај тестирањата со фабричкиот тим на Volvo, Милер не се враќа во Светскиот туринг шампионат… Иван Милер и официјално ги негираше шпекулациите за неговото враќање во Светскиот шампионат на туристички автомобили, WTCC. 4-кратниот се пензионираше на крајот од 2016 сезона, после третата година со фабричкиот тим на Citroen. После …

Read More »

WorldRX : Леб останува со Team Peugeot-Hansen и во 2017 година

9-кратниот WRC шампион Себастиен Леб во 2017 година ќе остане со тимот Team Peugeot-Hansen со кој доста добро се сложува, а оваа година заедно очекуваат многу победи. Минатата година беше прва сезона за Леб, кој заврши на петтата позиција во генерален пласман кај возачите. Лeб се натпреваруваше во цела сезона …

Read More »

WRC: Латвала ја врати славата на Toyota во Светскиот шампионат

После долгогодишната пауза, фабричкиот тим на Toyota победи уште на втората рунда во Шведска, најавувајќи голема борба до крајот на сезоната… Фабричкиот тим на Тoyota се врати на победничкиот пиедестал на само втората рунда од Светскиот рели шампионат, откако Јари-Мати Латвала успеа да се избори за победа на последниот ден …

Read More »