Home / Автомобилизам (page 2)

Автомобилизам

WRC: M-Sport потпиша со Лубет за седум рунди во 2022 година

Британскиот M-Sport потпиша со WRC2 шампионот од 2019 година Пјер-Луис Лубет кој ќе го вози четвртиот автомобил Ford Puma Rally1 како дел од програмата од седум рунди во Светскиот рели шампионат. 24-годишниот Французин е спремен да се врати во највисокиот степен на рели тркање со Британскиот тим после неколку појавувања …

Read More »

ТЦР Бразил стартува во 2023

Промотерот на ТЦР Јужна Америка најави дека од 2023 ќе стартува нова национална серија, ТЦР Бразил која ќе се состои од минимум шест тркачки викенди. ТЦР Јужна Америка стартуваше во 2021 година, промовирана од Маурицио Славиеро, кој исто така беше бивш председател на Brazilian Stock Car Championship. Славиеро кој исто …

Read More »

TCR Europe: Target Competition со три автомобили во напад на титулата

Италијанскиот тим Target Competition го открија дизајнот на нивните три автомобили Hyundai Elantra со кои ќе настапат оваа сезона во Европската TCR Серија. Target Competition беа во оваа серија од 2018 до 2020, освојувајќи ја титулата кај возачите со Џош Фајлс во 2019 во еден од бившите Hyundai i30 N …

Read More »

WRC: Младиот Рованпера не се плаши од улогата „чистач“ во Шведска

Возачот на Toyota Gazoo Racing Кали Рованпера ќе има доста тешка задача на Шведското рели, за која како што изјави не е многу засегнат. Со Себастиен Леб како победник и Ожие како второпласиран на Монте Карло Рели, младиот финец заврши на четвртата позиција, но комбинирано со максималните освоени поени од …

Read More »

Ова е првиот Ф1 автомобил за во сообраќај

Aston Martin го победи Mercedes-AMG во трката за „Ф1 автомобил за на улица“ со претставувањето на првиот клиентски автомобил Ова е истиот автомобил кој беше претставен во ноември 2021 година, на кого му беа довршувани завршни детали. И покрај големите задоцнувања, Британскиот автомобилски производител ја постигна целта. Хиперавтомобилот е направен …

Read More »

Формално повлекување на Hyundai од поддршката за ТЦР Германија

Hyundai Motorsport потврдија дека формално се повлекуват од поддршка на тимови од ТЦР Германија оваа година, после три години поддршка за оваа серија. Hyundai влегоа во ТЦР Германија во втората половина на 2018 година кога Engstler Motorsport направија промена од VW во Hyundai. За 2019 следеше поддршка цела сезона, а …

Read More »

WRC Монте Карло: Сабота, трет ден (ВИДЕО)

На денешниот трет ден од легендарното рели Монте Карло се докажа дека ќе гледаме неверојатна борба за победа во генерален пласман кај двајцата големи шампиони во овој спорт…Погледнете ги резултатите од третиот ден на овој линк – РЕЗУЛТАТИ Ден 3

Read More »

WRC Монте Карло: Продолжува Француската борба, Ожие го врати водството од Леб

Себастиен Ожие се наоѓа на чекор од уште една победа на Монте Карло Рели… Ќе му дозволи ли Леб во тоа? Денес на програмата беа пет брзински испити низ Француските алпи. Ожие влезе во последниот брзински испит за денес Кол де Фонтбеле со 5с предност кои ги доби заедно со …

Read More »

WRC Монте Карло: Себастиен Леб во водство, Форме со катастрофално излетување (Видео)

На прагот на својата 48 година, Себастиен Леб стана најстариот возач кој бил во водство на трка од WRC шампионатот после доминацијата во петокот. Сензационалното враќање на 9-кратниот шампион се состоеше од превземаење на водството победувајќи на четири брзински испити денес, правејќи 9.9 секунди предност во самото влегување во хибридната …

Read More »

WRC: Себастиен Ожие води после вториот ноќен брзински испит

Францускиот возач Себастиен Ожие после најбрзото време на шејкдаунот, дојде до најбрзо време и на првиот брзински испит кој се одржа вечерва како официјален старт на Монте Карло рели. Тој на 15.20км брзински испит успеа да извози време од 10м34с додека Себастиен Леб заврши за 5.4с позади него. Трет беше …

Read More »