Home / Автомобилизам (page 20)

Автомобилизам

BTCC: Победа за Камиш во првата трка, Сатон се поблиску до титулата

Возачот на Honda Ден Камиш дојде до победа покажувајќи стабилни нерви на доста лошите услови на првата трка од последната рунда на Брендс Хеч Инди во рамките на Британскиот туринг шампионат, тргнувајќи од четвртата позиција. Иако Том Инграм ја освои пол позицијата и тргна од чело на колоната, тој заврши …

Read More »

WTCR финале: Од безизлезна ситуација на 16 позиција, до стратешка победа за Гериери и Honda на првата трка

Возачот на Münnich Motorsport Естебан Гериери дојде до неверојатна победа стартувајќи од 16 позиција на стартот од првата трка на финалето од Светскиот туринг куп на патеката Арагон. 1-2 победата за Гериери и Гиролами се однесува како резултат на тактитката на Honda која ја имплементираа после детално проучените услови на …

Read More »

BTCC: Том Инграм со пол позиција на финалето на Брендс Хеч Инди

Том Инграм ја обезбеди пол позицијата за финалето на Брендс Хеч Инди, на крајно драматичната квалификациска сесија. Возачите на денешната квалификациска сесија ни малку не беа поштедени од врменските услови. Тие мораа да се справат со дождот и лизгавата патека, но најснаодливите успеаа да дојдат до добри стартни позиции. И …

Read More »

WRC: M-Sport WRT ја претставија новата Ford Fiesta Rally3

Британскиот рели тим M-Sport го претставија новиот рели автомобил Fiesta Rally3, што значи дека со овој автомобил тие изработуваат автомобили за сите класи во Светскиот рели шампионат. Дизајниран и изработен во Полска, нарачките за четири погонскиот супермини автомобил ќе бидат отворени во понеделник, а ќе чини околу 90.000 евра без …

Read More »

WTCR: Гериери останува во Хонда во 2021

Возачот на Хонда Естебан Гериери ќе ја продолжи неговата кампања со Хонда и во 2021, без разлика како ќе заврши овој последен тркачки викенд на Арагон. Аргентинецот имаше неколку појавувања на неколку трки во 2017 година во Светскиот туринг куп, но потоа го замени Тиаго Монтеиро поради неговата повреда, со …

Read More »

WTCR: Светскиот туринг куп го претстави провизорниот календар за 2021 година

Организацијата на Светскиот туринг куп го претстави календарот за 2021 година, а планот е караванот да се врати на Азискиот континент за последните рунди. Пандемијата си го направи своето оваа година. Сите стартни планови паднаа во вода, додека организаторите за да спасат нешто мораа да ги одржат шампионатите на мускули. …

Read More »

Вуков после завршетокот на сезоната: За деби сезона сум презадоволен

Македонскиот автомобилист Ристо Вуков оваа година започна нова страница во неговата тркачка кариера. После настапите во Македонија и Србија во националните шампионат во автомобилизам на кружни патеки, тој се одлучи на нешто поразлично – Италијански Порше Карера Куп. Тој се справи со сезона со 12 трки сведени во шест тркачки …

Read More »

ТЦР Европа: Аскона и Филипи победници, Бенани без ниту една победа до шампионска титула

Мароканскиот возач Меди Бенани е новокрунисаниот шампион во Европската ТЦР Серија, кој исто така му донесе титула и на неговиот тим Comtoyou Racing Интересен е податокот дека Бенани дојде до титула без ниту една победа во текот на целата сезона, што покажува што всушност значи континуитет. Во првата трка како …

Read More »

ТЦР Италија: Пол позиција за Бриљадори, Стефановски ќе стартува деветти

Лидерот во генерален пласман кај возачите Ерик Бриљадори освои пол позиција за утрешната трка од претпоследната рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат. Возачот на Audi RS 3 LMS од BF Motorsport ја освои пол позицијата со извозување на најбрз круг со време од 1:58.608. За 0.261 секунди позади Бриљадори пристигна Џакопо …

Read More »

ТЦР Европа: Харама – квалификации (резултати)

Како што веќе најавивме, овој викенд на патеката Харама во Шпанија се одржува последната рунда од Европската ТЦР Серија Македонскиот PSS Racing тим овој викенд настапува со два автомобили и тоа за Виктор Давидовски и Франко Гиролами. Во првата тренинг сесија доминираше домашниот возач Микел Аскона кој постави време од …

Read More »