Home / Автомобилизам (page 30)

Автомобилизам

WTCR: Honda Civic Type-R Limited Edition е новиот безбедносен автомобил во Светскиот туринг куп

Сега и официјално, Honda ќе го снабди Светскиот туринг куп WTCR со нов безбедносен автомобил, а тоа е моделот Civic Type R Limited Edition Овој модел за прв пат беше претставен во февруари во JAS Motorsport, долгогодишниот официјален партнер на Honda. Овој модел беше најавен како најекстремната верзија на легендарниот …

Read More »

Рели Златибор: Опасно излетување на минатогодишните шампиони (ВИДЕО)

Златиборското рели со кое започна рели сезоната во Србија, долго ќе го памети минатогодишната шампионска посада Александар Дучиќ/Владимир Жариќ кои со нивниот автомобил Peugeot 208 R2 имаа страшно излетување од кое за среќа излегоа неповредени, но автомобилот беше уништен. Ова е најдобрата снимка што можевме да ја најдеме од излетувањето:

Read More »

Со Златиборското рели, започна рели сезоната во Србија

  Изминатиот викенд, со церемонијалниот старт со петокот и брзинските испити во саботата започна шампионатот во рели дисциплина во Србија, со релито Златибор Голд Гондола Покрај тоа што е прво рели во домашниот шампионат, исто така ова беше и прво рели во Европа кое беше одржано после пандемијата со КОВИД-19. …

Read More »

На денешен ден роден е легендарниот рели возач Томи Макинен

На денешен ден пред 56 години родена е легендата во рели натпреварувањата, Финецот Томи Макинен Роден е на 26 јуни 1964 година во Палопка-Пупола во Финска. Томи Макинен се прослави во Светскиот рели шампионат освојувајќи четири титули во 1996, 1997, 1998 и 1999 година. На извозените 139 рели натпревари во …

Read More »

Објавена е првата верзија на WRC календарот за 2021 година

Иако доста рано, организацијата на Светскиот рели шампионат ја претстави првата верзија на календарот за 2021 година WRC сеуште работат на изменетиот календар за 2020 година поради многуте измени причинети од пандемијата на КОВИД-19, но сепак тие претставија прва верзија на календарот за 2021 година. За календаропт за идната сезона …

Read More »

Како изгледаше моторспорт спектаклот на ридската трка Скрадин – Хрватска (ВИДЕО)

Прекрасниот Скрадин во Хрватска е местото каде изминатиот викенд за прв пат во Европа, после пандемијата со корона вирусот се одржа ридска трка, со која и официјално стартуваше Хрватскиот шампионат во автомобилизам на ридски патеки. Возбудливата конфигурација на теренот ги привлече и двајцата Европски шампиони на ридски патеки во Категорија …

Read More »

TCR Europe: Team Clairet Sport најави четири автомобили за оваа сезона

Францускиот Team Clairet Sport најави четири автомобили Peugeot 308 TCR со кои ќе настапат во Европската TCR серија оваа сезона Тие и понатаму остануваат со Францускиот бренд, а повторно ќе бидат предводени од браќата Џими и Теди Клаире. „Џентлмен“ возачите Жил Коломбани и Стефан Вентаја кои возеа одбрани рунди минатата …

Read More »

Утринска гимнастика: Најновото видео од нашата продукција

Во ова обраќање до вас драги читатели и гледачи, ви го претставуваме нашето најново видео од екстремно добро подготвен автомобил кој е наменет за натпревари на ридски патеки. Станува збор за автомобил Honda Civic Eg серија во сопственост на популарниот Црногорски возач Немања „Дона“ Кашчелан, со мотор од 1.6 литри …

Read More »

Hyundai најави нов TCR модел

Hyundai Motorsport го потврди моделот Elantra за TCR натпреварувања Како што изјавија од TouringCarTimes автомобилот е приметен на тестирање со целосна камуфлажа, но она што не може да се скрие се нападните делови на каросеријата кои се специфични за TCR автомобил, како отвори на хаубата, преден сплитер, заден спојлер и …

Read More »

WTCR: Прв тест за Honda после пандемијата

Дводневен тест за Honda на Салзбургринг Тимот на Münnich Motorsport, официјалниот Honda тим во Светскиот туринг куп комплетираше дводневен тест на патеката Салзбургринг, кој воедно важи и за прв тест после пандемијата од корона вирусот. „Пресреќен сум што сме пак заедно со тимот, а уште посреќен сум што се вратив …

Read More »