Home / Автомобилизам (page 4)

Автомобилизам

Дакар 2022 – 8 етапа (резултати)

Моментално се наоѓаме на половина од најтешкото рели на планетава, Дакар Рели. После вчерашниот ден за одмор, Дакар караванот се враќа на Саудиската пустина. Кај мотоциклите возачот на GasGas Сем Сандерленд го превзеде водството и тоа со прва етапна победа за него. Сандерленд кој беше во водство речиси цела прва …

Read More »

Дакар 2022 – 4 Етапа Автомобили: Ал-Атија со победа после проблемите на Саинц

Катарскиот возач Насер Ал-Атија ја зголеми својата предност на овогодинешното издание на Дакар со победа на четвртата етапа, додека неговите ривали Јазид Ал Рајхи и Карлос Саинц наидоа на проблеми при крајот од етапата. Фабричкиот тим на Toyota водеше во поголемиот дел од 465км етапа помеѓу Ал Каисума и Ријад, …

Read More »

ТЦР Европа се префрла на Kumho оваа сезона

Европската ТЦР Серија прави промена оваа сезона кога станува збор за официјален добавувач на гуми. Оваа 2022 сезона Европската ТЦР Серија се одлучи за Kumho, после најавата од организаторите дека Kumho развиле нова гума за сезоната која доаѓа. Истиот чекор како ТЦР Европа, го направија и ТЦР Данска, ТЦР Источна …

Read More »

WRC: Новите Rally1 автомобили ќе бидат побрзи од нивните претходници; се очекуваат 500КС

Возачот на M-Sport Ford Гас Гринсмит е убеден дека хибридните автомобили кои ќе настапат од следната сезона, ќе бидат побрзи од претходната генерација на WRC автомобили. Да, WRC еволуираше. Следната сезона ќе бидеме сведоци на еволуција и влегување во хибридна ера на натпреварување и во Светскиот рели шампионат. Новата категорија …

Read More »

Нова целосно електрична Lancia Delta Integrale во Светскиот Реликрос Шампионат во 2022

Францускиот GCK Motorsport развива целосно електрична Lancia Delta Integrale со која ќе се натпреваруваат во Светскиот Реликрос Шампионат следната година. GCK Motorsport ќе ја оживеат Lancia Delta Integrale со развивање на целосно електрична верзија како би се натпреварувале во изменетиот Светски Реликрос Шампионат. Овој тим не се појави оваа сезона …

Read More »

WRC: 16 години после стартот на преговорите, Леб потпиша за M-Sport Ford

На шефот на M-Sport конечно му се исполни желбата, донесувајќи го Себастиен Леб во неговиот тим… После 16 години од првиот разговор, 9-кратниот WRC шамппион Себастиен Леб потпиша за M-Sport, а на шефот на тимот Малколм Вилсон, буквално срцето му дојде на место. Сепак Леб ќе вози само на Рели …

Read More »

Ова е календарот на ТЦР Европа за 2022 година

Официјално, календарот за 2022 година брои 7 рунди Европската ТЦР Серија и следната сезона ќе се вози на седум патеки. Ново е тоа што три од седум ќе се возат со DTM шампионатот, додека останатите четири рунди ќе се вози со GT Open серијата, а исто така голема новост е …

Read More »

Ново освежување во TCR светот – Toyota Corolla TCR (ВИДЕО)

Toyota влегува во TCR натпреварувањата со Corolla TCR Оваа новост дојде како вистинско освежување во светот на TCR натпреварувањата. Имено Toyota Gazoo Racing Argentina одлучи да подготви целосно нов TCR автомобил. Првиот тест се одржа на патеката Аутодромо Оскар Кабален во Аргентина на кој првите кругови зад воланот на автомобилот …

Read More »

Валентино Роси од мотоспорт во моторспорт

Валентино Роси изгледа дека не планира за брзо време да ја закачи кацигата на ѕид… Италијанската MotoGP легенда не отиде во пензија, само еволуираше, што се гледа по неговиот нов предизвик. Имено, Роси беше на тестираше во Валенсија позади волан на Audi R8 LMS, најверојатно за GT World Challenge категоријата. …

Read More »

Aндреа Адамо ја напушта улогата во Hyundai Motorsport

Hyundai Motorsport изјавија дека Андреа Адамо под хитно ќе ја напушти неговата функција во тимот Председателот на тркачкиот оддел на Корејската компанија Hyundai, Андреа Адамо, беше на чело на овој оддел од 2015 година. Тој има титули зад себе во Свeтскиот туринг куп и Светскиот рели шампионат, додека оваа година …

Read More »