Home / Автомобилизам (page 5)

Автомобилизам

Христо Ковачи со нови тркачки предизвици во 2022 година

Тркачката сезона во класата “микромакс” за Христо Ковачи во 2021 година заврши со вкупно 27 трки.Сакам да се заблагодарам на моите родители кои секогаш во се што правам се со мене, целата јавност и сите мои следачи и поддржувачи, медиумите, моите другари и секако мојот единствен спонзор Мамас кој цела …

Read More »

Ова ќе биде првото Subaru Impreza WRX STI со V12 Твин Турбо мотор

Кога сте автомобилски ентузијаст, граници не постојат. Имено станува збор за колекционер на Subaru автомобили базиран во Канада, исто така фамилијарен човек кој го поминува своето слободно време работејќи на неверојатни проекти на неговите различни автомобили од марката Subaru. Неговите моментални проекти се 2009 Subaru Forester SH XT, 2013 Subaru …

Read More »

WTCR: Втора круна по ред за Јан Ерлаше во Светскиот туринг куп

Изминатиот викенд на Автодромот Сочи во Русија беше одржано финалето на Светскиот туринг куп Во крајно тешкиот викенд каде на двете трки возачите мораа да се справуваат со дождот и влажната патека, возачите на Zengo Motorsport беа вистинските херои на финалето. Микел Аскона и Роб Хаф беа звезди на викендот, …

Read More »

Рели Шоу Санта Доменика по 11 пат оваа година!

Единственото рели на земјена подлога, можеби и најпосетениот октански спектакл на овие простори по 11ти пат ќе се одржи на истата локација во Света Недеља крај Самобор во Хрватска. Ова рели секоја година претставува вистински спектакл. Весела публика, сериозни рели автомобили и голема забава се клучните компоненти за еден октански …

Read More »

WRC: Со победата на Монца, Себастиен Ожие со осма титула оди во пензија

Францускиот рели возач Себастиен Ожие со победа и осма шампионска титула ја заврши неговата целосна кариера во Светскиот рели шампионат. Возачот на Toyota го издржа притисокот откако удри во бетонска бариера во последниот ден на Рели Монца, каде се решаваше Светската титула. Ожие го победи неговиот тимски колега Елвин Еванс …

Read More »

MotoGP: Роси: Не очекував последната трка да ми биде вака посебна

Валентино Роси призна дека не очекувал последната трка во неговата кариера да биде толку посебна, исто така, изјави дека било доста важно за него последната трка да ја заврши во топ 10 И на убавите работи им доаѓа крајот. После 26 сезони, 432 извозени Гран При трки, 9 титули и …

Read More »

Забрзувањето на Ferrari 812 Competizione; V12 агрегат на 9.000 вртежи во минута (ВИДЕО)

Звукот на автомобилите зависи од локацијата. V8 звукот е дефиниција за уживање во Америка и Австралија. 6-цилиндричен агрегат е икона во Велика Британија, додека Германците паѓаат на 6-цилиндрични и редни 5-цилиндрични агрегати. Ако сте во Јапонија ќе слушате дерење на 4-цилиндрични турбо мотори. Но во Италија е малку поразлично. Во …

Read More »

Дали 2022 Lada Niva Legend го оправдува легендарното име?

Што е најважно, дали ја оправдува платената цена… Lada Niva дефинитивно еволуираше во последните неколку години. Тоа се гледа од дури двата различни модели кои се направени. За Lada, доста. Постојат Niva Travel која е поцивилизирана верзија и што е најважно многу поевтина од моделот Niva Legend која е модернизирана …

Read More »

WRC: Оливер Солберг со четврти различен совозач оваа година на финалето на Монца

Тоа што неколку совозачи не му одговараа, покажува новата информација дека четврти различен совозач ќе му се приклучи на Оливер Солберг, синот на прославениот рели возач Петер Солберг. Солберг беше повикан од Hyundai да го вози автомобилот i20 WRC на 2C Competition за финалето во Италија кое ќе се одржи …

Read More »

WRC: Танак го пропушта сезонското финале на Монца, Сунинен заменува

Возачот на Hyundai От Танак најави пропуштање на последната рунда од Светскиот рели шампионат оваа година поради фамилијарни причини. Естонецот нема да биде присутен во Корејскиот тим за решавање на титулата во шампионатот кај конструкторите со Toyota, но ќе биде заменет со Тему Сунинен кој минатата рунда возеше автомобил Hyundai …

Read More »