Monday , May 17 2021
Home / Latest Articles

Latest Articles

Дождливи дуели за квалитетен тркачки викенд за Кипровски на Силверстоун

Изминатиот викенд на патеката Силверстоун во Велика Британија се одржа втората рунда од Focus Cup GB каде се натпреварува Македонскиот возач Бранко Кипровски. На квалификациите Кипровски дојде до осма стартна позиција од 19-те возачи кои земаа учество, со најбрз круг од 1:15.905 што беше за само 0.6 секунди од времето …

Read More »

TCR Europe: Аскона и Бенани како први победници, ПСС Рејсинг со силен старт на Словакиаринг

Со првата рунда на Словакиаринг, започна 2021 сезона во Европската TCR Серија. Нови возачи, нови автомобили, со истите цели и планови – борба за највисока позиција. Викендот стартуваше со најбрзи кругови за Микел Аскона и Том Коронел на влажна патека на првиот и вториот слободен тренинг. Аскона докажа дека седан …

Read More »

TCR Europe: Аскона и Коронел најбрзи на двата слободни тренинзи на Словакиаринг, ПСС Рејсинг високо позиционирани

Со првиот слободен тренинг на Словакиаринг започна 2021 сезона во Европската ТЦР Серија. Шпанскиот возач Микел Аскона позади волан на Cupra од Volcano Motorsport дојде до најбрзо време на првата тренинг сесија (2:27.774) овој викенд на патеката Словакиаринг каде започна нова 2021 сезона во рамките на Европската ТЦР Серија. Веднаш …

Read More »

TCR Europe: Словакиаринг овој викенд е првата станица за ПСС Рејсинг Тим

Започнува 2021 сезона во Европската ТЦР Серија После долгата зимска пауза и тренинзите обавени на Спа Франкоршамп, Нирбургринг, Зандворт и Словакиаринг, тимот на ПСС Рејсинг заедно со Виктор Давидовски и Франко Гиролами се упатуваат на првата трка од Европската ТЦР Серија, на патеката Словакиаринг во Словачка. Тимовите се веќе пристигнати, …

Read More »

WRC: Рели Хрватска – Heli Special

Погледнете го ова хеликоптерско видео од третата рунда од Светскиот рели шампионат која се одржа на Хрватско тло по прв пат во историјата. Важи за најголем спортски настан во историјата на Хрватскиот спорт, а по коментарите на челниците на ФИА, како и возачите заедно со тимовите можеби ќе гледаме уште …

Read More »

Стефановски ја стартуваше 2021 сезона

Македонскиот автомоблист Игор Стефановски ја започна неговата кампања за 2021 година овој викенд во храмот на брзината, патеката Монца во рамките на Италијанскиот TCR шампионат. Оваа година тој заедно со PMA Motorsport позади волан на Hyundai i30 N TCR ќе атакуваат на највиоките позиции со план за цела сезона од …

Read More »

Кипровски после Донингтон Парк: Брзината ја имаме, фалат ситници

Изминатиот викенд ма патеката Донингтон Парк во Велика Британија стартуваше Ford Focus Cup во кој учество оваа година зема Македонскиот автомобилист Бранко Кипровски. Во конкуренција на 17 возачи Кипровски го стартуваше првиот тркачки викенд со четири квалификациски сесии по 30 минути, за на квалификациите да се избори за седмата стартна …

Read More »

Formula E: Бизарен финиш во Валенсија; Половина болиди од гридот без струја пред целта (ВИДЕО)

Бизарна или патетична глетка во Валенсија? Бизарна завршница се случи на првиот викенд од Formula E шампионатот на патеката во Валенсија каде половина од болидите останаа без струја во последниот круг од трката, откако контролорите на трката им го намалија нивото на струја на 19 киловати, што предизвика да останат …

Read More »

WRC: Победа за Себастиен Ожие за само 0.6 секунди на крајно драматичното Рели Хрватска

Францускиот возач Себастиен Ожие победи на едно од најдраматичните завршници досега во рамките на Светскиот рели шампионат. Ожие преноќи како лидерво генерален пласман од вчерашниот ден, но на пат кон брзински испит денес заглави во судар низ улиците на Загреб, а тоа го чинеше предност во генерален пласман која ја …

Read More »

WRC: Себастиен Ожие во водство во очи последниот ден од драматичното Рели Хрватска

Пред последното преспивање на возачите на Рели Хрватска, Ожие е оној кој ќе спие најмирно. Тој успеа да се најде на чело во генерален пласман после хаотичен ден во кој првите тројца се во 10.4 секунди. Со драмата започна Кал Рованпера кој откако успеа да дојде до лидерската позиција на …

Read More »