Home / Мотоциклизам

Мотоциклизам

MotoGP: Овој викенд следува Имола, Маркез потврди бавно опоравување оваа година

Возачот на Honda Марк Маркез призна дека неговото десно рамо се подобрува после победата на патеката во Остин во Тексас, но сеуште се одвива бавно. Маркез на Имола овој викенд доаѓа освежен од доминантната победа која му ја донесе на тимот во САД. Тексашкиот круг кој се вози обратно од …

Read More »

10 брзи прашања за Ана-Марија Таневска, првата Македонска претставничка во брзински мотоциклизам

Разговаравме со 23-годишната Ана-Марија Таневска, млада и перспективна девојка која има огромна љубов кон мотоциклите. Поседува мотоцикл, но она што не заинтересира е тоа што дознавме дека сака да започне со тркање…1. Од кога започнува твојата љубов кон мотоциклизмот и од кога започнува твојата желба за натпреварување? Мојата љубов кон …

Read More »

WSBK: Разгатлиоглу и Рединг победници во Аргентина

Изминатиот викенд на патеката Виликум во Аргентина се одржа претпоследната рунда од World Superbike шампионатот Во првата трка победник беше Топрак Разгатлиоглу кој успеа да се одбрани од доцните напади на неговиот ривал од Ducati, Скот Рединг. Разгатлиоглу стартуваше од втората позиција позади Рединг, но во првиот свиок веќе дојде …

Read More »

MotoGP: Марк Маркез доминираше на Американското Гран При

Возачот на Honda Марк Маркез конечно дојде до неговата втора победа во MotoGP шампионатот, додека Фабио Квартараро го зајакна своето водство во генерален пласман. Откако ја заврши својата низа на победи шест победи на Американската патека после падот во 2019 година, Марк Маркез се врати победнички оваа година со доминација …

Read More »

MotoGP: Голема победа на домашен терен за Бањаја

Возачот на Дукати Франческо Бањаја успеа да се одбрани од расположениот Фабио Квартараро и да дојде до голема победа на домашната патека во Сан Марино, со новајлијата Енеа Бастиани кој го пополни последното место на подиумот. Бањаја полета уште од пол позицијата повлекувајќи за цела секунда уште во првиот круг, …

Read More »

MotoGP Силверстоун: Прва пол позиција за Пол Еспергаро

Токму овој викенд на Силверстоун, Пол Еспергаро ја освои неговата прва пол позиција во неговата кариера, после погрешно регистрираното време на Хорхе Мартин. Мартин направи најбрзо време, дури 0.8 секунди пред остатокот од возачите (1:58.008) на крајот од квалификациската сесија, но по завршувањето на кругот излезе дека неговото време беше …

Read More »

MotoGP Силверстоун: Слободни тренинзи (Резултати)

Стартуваше MotoGP викендот на Силверстоун! Најбрзи на првиот, вториот и третиот слободен тренинг беа Марк Маркез, Фабио Квартараро и Џек Милер. Целосните резултати погледнете ги на овој линк: https://www.motorsport.com/motogp/results/2021/british-gp-483767/?fbclid=IwAR1qMIIsizMG5Dy2UQ7JrMQGVW3YKMVeFc7nIIjuqejsSomDuKLcgZ9cCFk

Read More »

MotoGp: Распоред на тркачкиот викенд на Силверстоун

Овој викенд на легендарната тркачка патека Силверстоун се вози 12 трка од MotoGP шампионатот, за прв пат после 2019 година. Ова е распоредот за пратење на тренинг сесиите, квалификациите и трката: Петок 27 август: Прв слободен тренинг 10:55 – 11:40 Втор слободен тренинг 15:10 – 15:55 Сабота 28 август: Трет …

Read More »

MotoGP: 1-1 за Фабио Квартараро на Португалското Гран При

Португалското Гран При во знак на падови… Италијанскиот возач Фабио Квартараро дојде до голема победа на патеката Алгави во Португалија каде стартуваше од пол позицијата и дојде до триумф без никаков проблем од неговите конкуренти, откако неговата главна опасност, Алекс Ринс, падна на неколку кругови до крајот на трката и …

Read More »

MotoGP: Пол позиција за Квартараро на Португалското Гран При

Бањаја со рекорд на патеката, но поништен – Квартараро со 11 пол позиција во кариерата. Иако најбрзиот круг можеше да биде рушење на рекордот на патеката, тоа време му беше избришано на Франческо Бањаја поради непочитување на жолто знаме кое го предизвика падот на Мигуел Оливеира, а пол позицијата му …

Read More »