Home / Uncategorized

Uncategorized

Најдоброто од Goodyear и најдоброто од Michelin; Кој пневматик е подобар?

Во следното видео кое ќе го погледнете ќе имате прилика да одберете кој од најновите модели на Goodyear или Michelin ќе ги задоволат вашите вкусови. Џонатан Бенсон од Tyre Review направи тест со двата модели Goodyear Eagle F1 Supersport и Michelin Pilot Sport 4 S. Во моментов автомобил кој го …

Read More »

Brdska auto trka Kotor – Trojica 1. i 2. juna (Najava)

Međunarodna brdska auto trka Kotor – Trojica (MBAT Kotor 2019 – “Memorijal Tripo Bukilica”) u organizaciji Auto moto sportskog kluba (AMSK) Kotor biće održana 1. i 2. juna, saopštili su organizatori. Trka se boduje za prvenstvo FIA Centralno evropske zone (CEZ), Hrvatske, kao i za Šampionat auto moto sportskih klubova …

Read More »

Гридот на Европската TCR Серија се полни со огромна брзина

После пополнувањето на последното место во Светскиот туринг куп, сведоци сме на засега голем број на возачи и тимови кои го потврдија своето учество во Европската TCR Серија Оваа категорија на тркање зема огромен замав, а тоа можеше да се види и минатата година според огромниот број на натпреварувачи. Да …

Read More »

F1: Главниот дизајнер на Ferrari преминува во Alfa Romeo Sauber!

Главниот дизајнер на Ferrari, Симон Реста, на крајот од овој месец ќе си замине од Маранело за да стане технички директор на Alfa Romeo Sauber. Официјалната титула на Реста во Ferrari беше шеф за координација во проектите за возила, но во последните четири години ја извршуваше улогата на главен дизајнер. …

Read More »

Hyundai i30 N постави нов TCR рекорд на Нордшлајфе!

Автомобилот Hyundai i30 N се скраси со титула најбрз TCR автомобил на озлогласената тркачка патека Нирбургринг Нордшлајфе, откако Андреас Гулден извози најбрз круг од 9:03.206 околу 25 километарската патека. Hyundai Motorsport влегоа со два автомобили во квалификациската 6-часовна трка за Нирбургринг 24 Часа. Гулден го делеше автомобилот број 831 со …

Read More »

Шумахер најбрз на првиот претсезонски Формула 3 тест

Мик Шумахер, синот на 7-кратниот Ф1 шампион Михаел, беше најбрз на првиот ден од Европскиот Формула 3 тест. Синот на легендарниот Михаел Шумахер успеа да извози најБРЗ КРУГ на првиот ден од претсезонското тестирање во Европскиот Формула 3 шампионат на патеката Хунгароринг. Младиот Шумахер успеа да го извози својот најБРЗ …

Read More »

WRC Монте Карло: Танак се поблиску до Ожие

Предноста на Себастиен Ожие се стопи на 14.9 секунди после негова грешка, а тоа му овозможи приближување на От Танак Танак веќе му одзема шест секунди од предноста на Ожие, но потоа почна да ja губи тaa предност, но и уште повеќе време од Ожие поради силниот дожд на следниот …

Read More »

F1: Cosworth сакаат да прават Ф1 мотор со Aston Martin

Од Cosworth објавија дека би сакале да работат на заеднички проект со Aston Martin за развој на Ф1 агрегат. Aston Martin будно го набљудува развојот на настаните поврзани со промена на правилата за Ф1 агрегатите од сезоната 2021-ва со желба за повторно учество во спортот. Тие би се вратиле во …

Read More »

F1: Кој, кога ќе го претстави својот болид за сезоната 2018?

Неколку тимови од Формула 1 веќе објавија каде и кога ќе ги претстават своите нови болиди. Ferrari беа првиот тим што го најавија презентирањето на својот болид. Ferrari 669 ќе биде претставен он-лајн на 22 февруари, четири дена пред почетокот на предсезонските тестирања во Барселона. Mercedes ќе го претстави својот …

Read More »

Hyundai Genesis сака да ги предизвика Ferrari и Porsche со својот нов супер-автомобил

Се чини дека само небото може да биде граница за луксузниот бренд на Hyundai, Genesis, откако Корејците објавија дека работат на свој супер-автомобил. Со овој свој проект, Hyundai сакаат дорекно да ги предизвикаат Ferrari и Porsche. Како што се чини овој проект на на хартија, Корејците се на добар пат …

Read More »