Saturday , June 19 2021
Home / Latest Articles / Corbellati Missile доаѓа во Женева со 1800КС

Corbellati Missile доаѓа во Женева со 1800КС

Женева Авто Шоу нема да биде тоа што е доколку таму не биде прикажан некој нов европски хипер-автомобил.

Па така оваа година тоа ќе биде Corbellati Missile. Дизајнот на овој автомобил е инспириран од класичните италијански спортски автомобили како што се Alfa Romeo 33 Stradale и Ferrari 330 P4. И покрај тоа што неговиот изглед не е многу спектакуларен, неговите перформансите ќе ви го свртат умот.

Corbellati Missile ќе биде оремен со 9.0-литарски твин-турбо V8 агрегат со моќност од неверојатни 1800 коњски сили. Оваа моќ ќе биде пренесена на задните тркала преку 6-степен менувач. Oчекувањата се дека овој автомобил ќе може да достигне максимална брзина од 500 километри на час! Тоа би го направило најбрзиот автомобил на светот.

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *