Home / Latest Articles / F1: Хамилтон тестираше Kawasaki ZX-10R Супербајк (ВИДЕО)

F1: Хамилтон тестираше Kawasaki ZX-10R Супербајк (ВИДЕО)

Четрикратниот Ф1 шампион и возач на Mercedes AMG F1, Луис Хамилтон, тестираше Супербајк Kawasaki ZX-10R заедно со британскиот Мото ГП возач Кал Крачлоу.

Хамилтон, кој што е голем фан на мотоциклите, има долгогодишна соработка со италијанскиот производител MV Agusta. Тој им помогна во дизајнирањето на неколку нивни модели, вклучувајќи го и F4 L44.

По иницијатива на нивниот спонзор Monster Energy, Хамилтон и Крачлоу се сретнаа во Јужна Калифорнија на патеката Чаквала Валеј за да тестираат мотоцикл од Супербајк шампионатот, Kawasaki ZX-10R.

Да го погледнеме промотивното видео, кое што се појави на официјалниот Твитер профил на Луис Хамилтон:

About vladimir

Check Also

TCR Europe Монца: Хомола и Аскона најбрзи на слободните тренинзи, ПСС Рејсинг високо позиционирани

28-те возачи кои настапија на слободните тренинзи денес на Монца, најавија доста интересен викенд. Во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *