Monday , May 17 2021
Home / Latest Articles / Formula E: Бизарен финиш во Валенсија; Половина болиди од гридот без струја пред целта (ВИДЕО)

Formula E: Бизарен финиш во Валенсија; Половина болиди од гридот без струја пред целта (ВИДЕО)

Бизарна или патетична глетка во Валенсија?

Бизарна завршница се случи на првиот викенд од Formula E шампионатот на патеката во Валенсија каде половина од болидите останаа без струја во последниот круг од трката, откако контролорите на трката им го намалија нивото на струја на 19 киловати, што предизвика да останат без струја, неупотребливи долж патеката.

Антонио Феликс Да Коста од DS Techeetah тимот водеше на трката од пол позиција, но во моментот кога болодите се подготвуваа да влезат во последниот круг после излегувањето на безбедносниот автомобил, стана јасно дека поголемиот дел од тимовите ќе останат без струја пред да ја поминат целта.

Погледнете го овој бизарен финиш во следното видео:

Check Also

TCR Europe: Словакиаринг овој викенд е првата станица за ПСС Рејсинг Тим

Започнува 2021 сезона во Европската ТЦР Серија После долгата зимска пауза и тренинзите обавени на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *