Thursday , June 17 2021
Home / Latest Articles / Honda S2000 со 1500КС – најбрзата на светот!

Honda S2000 со 1500КС – најбрзата на светот!

Во следново видео ќе ја видите најбрзата Honda S2000 со неверојатна моќ од 1500 коњски сили.

Оваа Honda S2000 е придвижувана од F22 мотор кој што од секој свој цилиндар може да испумпа по 375 коњски сили. Патеката од четврт милја (804 метри) може да ја помине за само 6.7 секунди и да достигне брзина од 326 километри на час, што ја прави најбрзата Honda S2000 во светот.

Видеово е снимено на World Sport Compact Challenge, еден од попознатите драг стрип евенти што се одржува во Соединетите Држави во Орландо, Флорида.

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *