Home / Latest Articles / MotoGP Катар: Првата пол позиција за Хорхе Мартин

MotoGP Катар: Првата пол позиција за Хорхе Мартин

Возачот на Pramac Ducati Хорхе Мартин дојде до првата пол позиција на стартот од оваа сезона под Катарските светла на патеката Лосаил.

Тој го победи Енеа Бастианини на Ducati од Gresini Racing за 0.147 секунди со најбрзо време од 1:53.011. Осум кратниот шампион Марк Маркез ќе стартува од третата позиција на првиот ред, додека на четвртата позиција Стартува Милер пред Алеш и Пол Еспергаро на петтата и шестата позиција.

Биндер, Мир, Бањаја и Ринс ќе ги пополнат топ 10те стартни места на самиот почеток од новата сезона. Стартот на трката е од 16:00 часот.

About vladimir

Check Also

Херојски прв настап за Петар Богатиновски во новата сезона

Изминатиот викенд на картинг патеката Писта Азура во Италија нашиот Петар Богатиновски имаше повеќе од …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *