Home / Latest Articles / MotoGP Квалификации Брно: Марк Маркез на пол позиција за Чешкото Гран При

MotoGP Квалификации Брно: Марк Маркез на пол позиција за Чешкото Гран При

Овој викенд на патеката Брно Во Чешка, започна 10-тата од 18-те закажани рунди оваа година

Минатогодишниот шампион Марк Маркез успеа да се избори за најдобрата стартна позиција на денешните квалификации, започнувајќи го вториот дел од сезоната на најдобар начин. Тој успеа да излезе побрз од Валентино Роси за само 0.092 секунди, што значи дека ќе гледаме интересна борба помеѓу менторот и ученикот.

На третата позиција се квалификуваше Дани Педроса, додека од четвртата позиција ќе стартува Андреа Довициозо. Петти на денешните квалификации беше Кал Крачлоу, додека шести, веднаш позади него е Хорхе Лоренцо. Во Топ 12-те во вторите квалификации завршија Вињалес, Петручи, Баутиста, Зарко, Еспергаро и Баз.

Ова се целосните резултати:

1. Marc Marquez ESP Repsol Honda (RC213V) 1m 54.981s [Lap 6/7] 306km/h (Top Speed)
2. Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha (YZR-M1) 1m 55.073s +0.092s [6/7] 308km/h
3. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda (RC213V) 1m 55.119s +0.138s [7/7] 310km/h
4. Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (Desmosedici GP17) 1m 55.441s +0.460s [6/7] 312km/h
5. Cal Crutchlow GBR LCR Honda (RC213V) 1m 55.489s +0.508s [6/7] 303km/h
6. Jorge Lorenzo ESP Ducati Team (Desmosedici GP17) 1m 55.552s +0.571s [5/6] 305km/h
7. Maverick Viñales ESP Movistar Yamaha (YZR-M1) 1m 55.663s +0.682s [7/7] 308km/h
8. Danilo Petrucci ITA Octo Pramac (Desmosedici GP17) 1m 55.738s +0.757s [5/6] 312km/h
9. Alvaro Bautista ESP Pull&Bear Aspar (Desmosedici GP16) 1m 56.027s +1.046s [6/7] 308km/h
10. Johann Zarco FRA Monster Yamaha Tech3 (YZR-M1)* 1m 56.075s +1.094s [6/7] 309km/h
11. Aleix Espargaro ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 56.355s +1.374s [2/5] 305km/h
12. Loris Baz FRA Reale Avintia (Desmosedici GP15) 1m 56.624s +1.643s [6/7] 303km/h
13. Alex Rins ESP Suzuki Ecstar (GSX-RR)* 1m 56.460s 305km/h
14. Jonas Folger GER Monster Yamaha Tech3 (YZR-M1)* 1m 56.540s 305km/h
15. Jack Miller AUS EG 0,0 Marc VDS (RC213V) 1m 56.543s 305km/h
16. Hector Barbera ESP Reale Avintia (Desmosedici GP16) 1m 56.685s 311km/h
17. Karel Abraham CZE Pull&Bear Aspar (Desmosedici GP15) 1m 56.786s 307km/h
18. Pol Espargaro ESP Red Bull KTM Factory (RC16) 1m 57.034s 307km/h
19. Bradley Smith GBR Red Bull KTM Factory (RC16) 1m 57.042s 304km/h
20. Andrea Iannone ITA Suzuki Ecstar (GSX-RR) 1m 57.245s 305km/h
21. Tito Rabat ESP EG 0,0 Marc VDS (RC213V) 1m 57.288s 307km/h
22. Sam Lowes GBR Factory Aprilia Gresini (RS-GP)* 1m 57.465s 303km/h
23. Scott Redding GBR Octo Pramac (Desmosedici GP16) 1m 57.517s 307km/h

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *