Home / Latest Articles / MotoGP: Марк Маркез доминираше на Американското Гран При

MotoGP: Марк Маркез доминираше на Американското Гран При

Возачот на Honda Марк Маркез конечно дојде до неговата втора победа во MotoGP шампионатот, додека Фабио Квартараро го зајакна своето водство во генерален пласман.

Откако ја заврши својата низа на победи шест победи на Американската патека после падот во 2019 година, Марк Маркез се врати победнички оваа година со доминација во секој круг до крајот на трката.

Маркез од третата позиција дојде во водство уште пред првиот свиок веднаш после стартот, со Квартараро и Бањаја позади себе. Од круг во круг Маркез го зголемуваше своето водство и едноставно не дозволи да биде загрозен.

Квартараро дојде до комфорна втора позиција и воедно го зголеми своето водство во генерален пласман, а веќе на следната рунда на Мизано има шанси да дојде до титулата оваа година.

На третата позиција заврши Франческо Бањаја пред Алекс Ринс Хорхе Мартин, Енеа Бастианини, Џек Милер, Жоан Мир, Бред Бинер и Пол Еспергаро кој ги заокружи топ 10-те.

Во генерален пласман води Квартараро со 254 поени, пред Бањаја со 202 и Мир со 175 поени.

About vladimir

Check Also

MotoGP Катар: Првата пол позиција за Хорхе Мартин

Возачот на Pramac Ducati Хорхе Мартин дојде до првата пол позиција на стартот од оваа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *