Home / Latest Articles / MotoGP Остин: Прва Гран При победа за Ринс во неговата кариера

MotoGP Остин: Прва Гран При победа за Ринс во неговата кариера

Вистинска драма во Остин…

Возачот на Suzuki Алекс Ринс дојде до неверојатна победа откако Маркез не успеа да се задржи на моторциклот после девет круга.

Откако Маркез се најде надвор од трката, Валентино Роси ја превзема првата позиција.

Седум круга подоцна со прецизно возење Ринс успеа да го пројде Роси за првата позиција, доаѓајќи до првата победа во неговата кариера.

После ова јасно може да се види дека Suzuki може да се држи со конкуренцијата, а Ринс може да победува. Исто така Крачлоу беше во борба со Роси, но во петтиот круг ја загуби подлогата под тркалата.

Последнато место на подиумот го пополни Џек Милер, додека на четвртата и петтата позиција целта ја пројдоа Довициозо и Морбидели. Шести заврши Петручи, пред Куартаро на седмата и Еспергаро на осмата позиција.

Топ 10-те ги комплетираа Бањаја и Накагами. После казната проаѓање низ бокс, Вињалес успеа да се врати на 11-тата позиција, додека Андреа Јаноне успеа само до 12-тата позиција.

Трката не ја завршија Хорхе Лоренцо, Марк Маркез, Кал Крачлоу и Алеиш Еспергаро. Следната рунда е на патеката Херез во Шпанија на 5 мај.

About vladimir

Check Also

WSBK: Разгатлиоглу и Рединг победници во Аргентина

Изминатиот викенд на патеката Виликум во Аргентина се одржа претпоследната рунда од World Superbike шампионатот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *