Home / Latest Articles / MotoGP: Педроса победник на Херез, Роси сеуште води во генерален пласман…

MotoGP: Педроса победник на Херез, Роси сеуште води во генерален пласман…

Возачот на Honda Дани Педроса победи на Шпанското Гран При на патеката Херез откако успеа да го задржи неговиот тимски колега Марк Маркез позади себе во текот на 27-те кругови

Хорхе Лоренцо конечно успеа да го прослави неговиот прв подиум со Ducati на третата позиција пред почетникот во оваа класа Јохан Зарко, кој брилијантно се бореше во почетните кругови од трката. И покрај овие резултати, Валентино Роси сеуште се наоѓа на чело во генералниот пласман кај возачите. Во почетните кругови неколку возачи имаа излетувања и падови, и тоа: Кал Крачлоу и Пол Еспергаро имаа падови, додека Џек Милер и Алваро Баутиста се заглавија во зоните за излетување. После Херез Валентино Роси повторно води во генерален пласман кај возачите, додека зад него се Вињалес и Маркез…

Ваков беше резултатот од последната трка на Херез, додека подолу погледнете го поредокот на возачите во генерален пласман:

1. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda Team (RC213V) 45m 26.827s
2. Marc Marquez ESP Repsol Honda Team (RC213V) 45m 32.963s
3. Jorge Lorenzo ESP Ducati Team (Desmosedici GP17) 45m 41.594s
4. Johann Zarco FRA Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1)* 45m 44.428s
5. Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (Desmosedici GP17) 45m 49.740s
6. Maverick Viñales ESP Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 45m 51.383s
7. Danilo Petrucci ITA Octo Pramac Racing (Desmosedici GP17) 45m 51.786s
8. Jonas Folger GER Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1)* 45m 54.548s
9. Aleix Espargaro ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 45m 58.060s
10. Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 46m 5.509s
11. Scott Redding GBR Octo Pramac Racing (Desmosedici GP16) 46m 7.806s
12. Hector Barbera ESP Reale Avintia Racing (Desmosedici GP16) 46m 10.026s
13. Loris Baz FRA Reale Avintia Racing (Desmosedici GP15) 46m 10.038s
14. Bradley Smith GBR Red Bull KTM Factory Racing (RC16) 46m 14.791s
15. Karel Abraham CZE Pull&Bear Aspar Team (Desmosedici GP15) 46m 18.106s
16. Sam Lowes GBR Factory Aprilia Gresini (RS-GP)* 46m 35.712s
17. Takuya Tsuda JPN Team Suzuki Ecstar (GSX-RR) 46m 54.277s

Генерален пласман:

1. = Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 62 points
2. = Maverick Viñales SPA Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 60 points (-2)
3. = Marc Marquez SPA Repsol Honda Team (RC213V) 58 points (-4)
4. ^2 Dani Pedrosa SPA Repsol Honda Team (RC213V) 52 points (-10)
5. ˅1 Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (Desmosedici GP17) 41 points (-21)
6. ^1 Johann Zarco FRA Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1)* 35 points (-27)
7. ˅2 Cal Crutchlow GBR LCR Honda (RC213V) 29 points (-33)
8. = Jonas Folger GER Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1)* 29 points (-33)
9. ^4 Jorge Lorenzo SPA Ducati Team (Desmosedici GP17) 28 points (-34)
10. ^1 Danilo Petrucci ITA Octo Pramac Racing (Desmosedici GP17) 26 points (-36)
11. ˅2 Scott Redding GBR Octo Pramac Racing (Desmosedici GP16) 26 points (-36)
12. ˅2 Jack Miller AUS Estrella Galicia 0,0 Marc VDS (RC213V) 21 points (-41)
13. ^1 Aleix Espargaro SPA Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 17 points (-45)
14. ˅2 Alvaro Bautista SPA Pull&Bear Aspar Team (Desmosedici GP16) 14 points (-48)
15. ^1 Loris Baz FRA Reale Avintia Racing (Desmosedici GP15) 12 points (-50)
16. ^3 Hector Barbera SPA Reale Avintia Racing (Desmosedici GP16) 12 points (-50)
17. ˅2 Andrea Iannone ITA Team Suzuki Ecstar (GSX-RR) 9 points (-53)
18. ˅1 Karel Abraham CZE Pull&Bear Aspar Team (Desmosedici GP15) 9 points (-53)
19. ˅1 Tito Rabat SPA Estrella Galicia 0,0 Marc VDS (RC213V) 8 points (-54)
20. = Alex Rins SPA Team Suzuki Ecstar (GSX-RR)* 7 points (-55)
21. ^1 Bradley Smith GBR Red Bull KTM Factory Racing (RC16) 3 points (-59)
22. ˅1 Pol Espargaro SPA Red Bull KTM Factory Racing (RC16) 2 points (-60)

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *