Home / Latest Articles / MotoGP: Пол позиција за Квартараро на Француското Гран При

MotoGP: Пол позиција за Квартараро на Француското Гран При

Фабио Квартараро после драматична борба со Џек Милер успеа да дојде до пол позиција за Француското Гран При на патеката Ле Ман

Данило Петручи кој во првиот дел на квалификациите беше најбрз, не успеа да го повтори тоа и мораше да се задоволи со третата стартна позиција.

Кал Крачлоу ќе стартува од четвртата позиција пред Маверик Вињалес од петтата, додека Андреа Довициозо успеа само до шестата стартна позиција пред Франческо Бањаја.

Пол еспергаро имаше осмо време на квалификациите, додека Јохан Зарко беше деветти на квалификациите пред Валентино Роси на десеттата позиција.

Франко Морбидели и Мигуел Оливеира ги комплетираа најбрзите 12 возачи од вториот дел на квалификациите.

About vladimir

Check Also

TCR Europe Монца: Хомола и Аскона најбрзи на слободните тренинзи, ПСС Рејсинг високо позиционирани

28-те возачи кои настапија на слободните тренинзи денес на Монца, најавија доста интересен викенд. Во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *