Home / Latest Articles / MotoGP: Скот Рединг го заменува Сем Лоус во Aprilia за 2018 сезона

MotoGP: Скот Рединг го заменува Сем Лоус во Aprilia за 2018 сезона

После губењето на местото во Pramac Ducati од Џек Милер, Скот Рединг официјално беше објавено дека тој ќе се приклучи на Aprilia Gresini во MotoGP кампања во 2018 година. Како што беше најавено уште во четвртокот, договорот на Рединг доаѓа на сметка на неговиот сонародник Сел Лоус.

Иако беше на првата година од договорените две, познато беше дека договорот на Ловс висеше на конец откако шефот на фабричкиот тим Романо Албесиано потврди дека разговарал со други возачи на седмата рунда во Барселона. Албеисано претходно изјави дека имал огромни очекувања за големо подобрување од Лоус, но тој освои само два поени оваа сезона, бидејќи возеше на послаб моторцикл оној на тимскиот колега Алеис Еспаргаро.

Лоус беше известен дека ќе биде заменет во четвртокот вечерта, ноќ пред трката на Ред Бул Ринг. Рединг сега се враќа во тимот во кој го направи неговото деби во MotoGP во 2014 кога возеше Honda во отворената класа, додека во меѓувреме Gresini стана фабрички Aprilia тим.

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *