Home / Latest Articles / MotoGP: 1-1 за Фабио Квартараро на Португалското Гран При

MotoGP: 1-1 за Фабио Квартараро на Португалското Гран При

Португалското Гран При во знак на падови…

Италијанскиот возач Фабио Квартараро дојде до голема победа на патеката Алгави во Португалија каде стартуваше од пол позицијата и дојде до триумф без никаков проблем од неговите конкуренти, откако неговата главна опасност, Алекс Ринс, падна на неколку кругови до крајот на трката и го остави Квартараро да продефилира низ целта со предност од над пет секунди пред второпласираниот Бањаја.

Трет на целта пристигна Мир кој го комплетираше подиумот денес, додека позади него се наредија Морбидели, Биндер, А. Еспергаро, додека на седмата позиција пристигна Марк Маркез кој после девет месеци за прв пат се појави на трка. Позади него заврши неговиот брат Алекс, пред Бастиани и Накагами кој ги комплетираше топ 10-те.

Трката поради падови не ја завршија Зарко, Ринс, Роси, Милер и Еспергаро.

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *