Home / Latest Articles / MotoGP: 9-те шампионски титули на Валентино Роси (ВИДЕО)

MotoGP: 9-те шампионски титули на Валентино Роси (ВИДЕО)

Следното видео е кратка рецензија на 9-те шампионски титули на легендарниот Мото ГП возач Валентино Роси

Без сомнение Валентино Роси е еден од најголемите возачи во историјата на Мото ГП шампионатот, ако не и најголемиот. Некои од вас ќе се согласат со мене, некои не, но фактите зборуваат само – тој има освоено 9 шампионски титули во овој шампионат.

Но дали Роси ќе успее оваа сезона да ја освои својата 10-та јубилејна титула? Според она што го покажа Yamaha во претсезонските тестирања, тоа ќе биде многу тешко. Особено и поради фактот дека последната титула ја освои пред скоро една деценија, во далечната 2009-та година. Сепак, следниов викенд започнува Мото ГП шампионатот, па да видиме што може “Докторот” и дали има скриено некој ас во ракавот.

Да се потсетиме на освојувањето на 9-те шампионски титули на “Докторот”:

About vladimir

Check Also

TCR Europe Монца: Хомола и Аскона најбрзи на слободните тренинзи, ПСС Рејсинг високо позиционирани

28-те возачи кои настапија на слободните тренинзи денес на Монца, најавија доста интересен викенд. Во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *