Thursday , June 17 2021
Home / Latest Articles / Renault 5 се враќа на голема врата, како електричен автомобил

Renault 5 се враќа на голема врата, како електричен автомобил

Renault го претставија нивниот нов електричен автомобил насловен како Renault 5 Prototype, а претставува нов електричен автомобил инспириран од класичниот Renault 5 хечбек.

Renault 5 Prototype е претставен како компактен електричен автомобил со подобар ретро дизајн од моменталниот модел Renault Zoe EV. Овој концепт ќе прерасне во сериски автомобил и ќе започне да се продава пред 2025 година.

Од фабриката не излегоа јавно со детали околу овој електричен автомобил, освен неколку фотографии и ова видео во кое е објаснето како ќе изгледа и со што ќе располага овој автомобил.

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *