Home / Latest Articles / Romeo Ferraris го претставија електричниот TCR проект, Alfa Romeo Giulia

Romeo Ferraris го претставија електричниот TCR проект, Alfa Romeo Giulia

Италијанската компанија Romeo Ferraris потврди дека влегува во електричната ера, претставувајќи го новиот проект – Alfa Romeo Giulia за електричниот туринг шампионат ETCR.

Romeo Ferraris, конструкторите на Alfa Romeo Giulietta TCR автомобилите со кои Team Mulsanne настапува во WTCR, ќе соработуваат со Hexathron Racing System за изработката на новиот електричен тркачки автомобил Giulia ETCR.

Со овој проект, Romeo Ferraris им се приклучува на Hyundai и Cupra и станува трет производител кој потврдил проект за ETCR, шампионат кој ќе започне во 2020 година.

About vladimir

Check Also

Забрзувањето на Ferrari 812 Competizione; V12 агрегат на 9.000 вртежи во минута (ВИДЕО)

Звукот на автомобилите зависи од локацијата. V8 звукот е дефиниција за уживање во Америка и …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *