Thursday , June 17 2021
Home / Latest Articles / Volkswagen Motorsport ќе стават поголем фокус на тркачките програми на клиентите

Volkswagen Motorsport ќе стават поголем фокус на тркачките програми на клиентите

Volkswagen Motorsport изјавија дека ќе го пренасочат фокусот на натпреварите со сериски автомобили откако благо се повлекуваат од Formula 3 натпреварите.

После повеќе од една деценија успех во едноседите откако се вратија на сцената во 2007 година, Volkswagen ќе се оддалечат од F3 на крајот од 2018 година, а нивните напори ќе ги пренасочат на автомобили кои се конструирани на база на сериски автомобили, како Golf GTI TCR, кој веќе е докажан како голем успех на тркачките патеки.

Бившиот WTCC победник и шампион Роб Хаф и повеќе кратниот победник на трки Меди Бенани се подготвени да ја стартуваат новата сезона во новиот Светски туринг куп, позади воланите на последната генерација на Golf TCR.

Исто така, новиот модел на Volkswagen – Polo GTI R5 исто така е подготвен да излезе во различни категории на натпреварување за прв пат, подоцна оваа година.

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *