Home / Latest Articles / WTCR: Потврдени се 22 автомобили за 2021 сезона

WTCR: Потврдени се 22 автомобили за 2021 сезона

Светскиот туринг куп WTCR потврди 22 автомобили кои ќе настапат во текот на целата сезона оваа 2021 година, која ќе стартува во Германија следниот месец.

Пријавната листа е пополнета од младина и искуство, со тројца бивши WTCR шампиони рамо до рамо со тројца шампиони од WTCC.

Исто така оваа година ја имаме првата дама која ќе се натпреварува во WTCR, која исто така ќе земе учество во FIA WTCR Junior Driver Title.

Подолу е целосната листа на возачи, автомобили и тимови:

3 – Gabriele Tarquini (ITA) – BRC Hyundai N LUKOIL Squadra Corse – Hyundai Elantra N TCR
5 – Norbert Michelisz (HUN) – BRC Hyundai N LUKOIL Squadra Corse – Hyundai Elantra N TCR
8 – Luca Engstler (DEU) – Engstler Hyundai N Liqui Moly Racing Team – Hyundai Elantra N TCR
9 – Attila Tassi (HUN) – ALL-INKL.DE Münnich Motorsport – Honda Civic Type R TCR
11 – Thed Björk (SWE) – Cyan Performance Lynk & Co – Lynk & Co 03 TCR
12 – Santiago Urrutia (URY) – Cyan Performance Lynk & Co – Lynk & Co 03 TCR
16 – Gilles Magnus (BEL) – Comtoyou Team Audi Sport – Audi RS 3 LMS
17 – Nathanaël Berthon (FRA) – Comtoyou DHL Team Audi Sport – Audi RS 3 LMS
18 – Tiago Monteiro (PRT) – ALL-INKL.DE Münnich Motorsport – Honda Civic Type R TCR
19 – Andreas Bäckman (SWE) – Target Competition – Hyundai Elantra N TCR
22 – Frédéric Vervisch (BEL) – Comtoyou Team Audi Sport – Audi RS 3 LMS
26 – Jessica Bäckman (SWE) – Target Competition – Hyundai Elantra N TCR
28 – Jordi Gené (ESP) – Zengő Motorsport Drivers’ Academy – CUPRA Leon Competición
29 – Néstor Girolami (ARG) – ALL-INKL.COM Münnich Motorsport – Honda Civic Type R TCR
32 – Tom Coronel (NLD) – Comtoyou DHL Team Audi Sport – Audi RS 3 LMS
55 – Bence Boldizs (HUN) – Zengő Motorsport Drivers’ Academy – CUPRA Leon Competición
68 – Yann Ehrlacher (FRA) – Cyan Racing Lynk & Co – Lynk & Co 03 TCR
69 – Jean-Karl Vernay (FRA) – Engstler Hyundai N Liqui Moly Racing Team – Hyundai Elantra N TCR
79 – Rob Huff (GBR) – Zengő Motorsport – CUPRA Leon Competición
86 – Esteban Guerrieri (ARG) – ALL-INKL.COM Münnich Motorsport – Honda Civic Type R TCR
96 – Mikel Azcona (ESP) – Zengő Motorsport – CUPRA Leon Competición
100 – Yvan Muller (FRA) – Cyan Racing Lynk & Co – Lynk & C0 03 TCR

About vladimir

Check Also

TCR Europe Монца: Хомола и Аскона најбрзи на слободните тренинзи, ПСС Рејсинг високо позиционирани

28-те возачи кои настапија на слободните тренинзи денес на Монца, најавија доста интересен викенд. Во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *