Home / Latest Articles / WTCR: Роб Хаф се враќа во Светскиот куп со Zengő Motorsport

WTCR: Роб Хаф се враќа во Светскиот куп со Zengő Motorsport

Светската туринг елита полека се собира на едно место.

Британскиот возач и светски шампион од 2012 Роб Хаф ќе се врати оваа сезона во светскиот туринг куп позади волан на Cupra за Унгарскиот тим Zengő Motorsport

Хаф ќе им се придружи на веќе најавените тимски колеги Жорди Хене, Микел Аскона и Бенче Болдиш, но и комплетираше тест на Хунгароринг со неговиот нов тим, за прв пат позади волан на Cupra León Competición.

Сепак Хаф ќе налета на трки кои се поклопуваат со неговиот паралелен настап во Скандинавскиот туринг шампионат, а одлуката за изборот ќе се донесе според приоритетите на двете програми, одлучено помеѓу Унгарскиот Zengo Motorsport и Lestrup Racing Team.

About vladimir

Check Also

TCR Europe Монца: Хомола и Аскона најбрзи на слободните тренинзи, ПСС Рејсинг високо позиционирани

28-те возачи кои настапија на слободните тренинзи денес на Монца, најавија доста интересен викенд. Во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *